پرسونال برندینگ چیست؟ روش پرسونال برندینگ در اینستاگرام

پرسونال برندینگ یا برندینگ شخصی چیست؟

فهرست مطالب

همه ما ویژگی هایی داریم که افراد اطرافمان ما را با این ویژگی‌ها می شناسند. وقتی در جمعی که من در آنجا باشم از غیبت و حرف های نا امید کننده دوری می کنند؛ چرا که با شخصیت و ویژگی های من آشنا بوده و می دانند از این رفتارها بیزار هستم! فرایند برندینگ نیز دقیقا به همین شکل است، شما می توانید با روش های گوناگون یک برند برای شخصیت خود ایجاد کنید. در این مقاله قصد داریم تا شما را با پرسونال برندینگ و روش انجام آن در اینستاگرام آشنا سازیم.

پرسونال برندینگ یا برندینگ شخصی چیست؟

پرسونال برندینگ چیست؟

اگر بخواهیم به زبان ساده بیان کنیم، به تمامی ویژگی های یک برند که می توان آنها را به یک شخص اختصاص داد، پرسونال برندینگ یا برندینگ شخصی گفته می شود. فرایند برندینگ در یک شخص بدین گونه شکل می گیرد که وی یک تصویری از خود به جهان بیرون ارائه می دهد و تعیین می کند که افرادی که در اطراف او هستند و یا به هر نحوی او را می شناسند چه دیدگاه و تفکری نسبت به وی داشته باشند.

هر فردی در ذهن بقیه دارای یک شخصیت و برندی است که این شخصیت قابلیت پاک شدن ندارد اما می توان آن را به هر سویی هدایت کرد. شما می توانید با یک رفتار جدید دیدگاه افراد را نسبت به خود تغییر دهید. برندینگ شخصی در جامعه امروزی بسیار فایده داشته و می تواند یک سکوی پرتابی به سوی موفقیت تلقی شود.

چرا باید پرسونال برندینگ انجام دهیم؟

به احتمال زیاد درس فیزیک دوران مدرسه که در مورد اهرم ها بود را به خاطر دارید؛ در آن درس بیان شده بود که اگر یک جسم سنگینی بر روی زمین باشد شما قادر به حرکت آن نخواهید بود مگر با استفاده از یک اهرم. برندسازی شخصی نیز دقیقا همان کار و روند یک اهرم را برای ما انجام می دهد؛ همه ما آرزوها و موفقیت های بزرگی در ذهن خود داریم که مدام در فکر رسیدن و دستیابی به این اهداف هستیم. اگر ما یک برند شخصی مناسب نداشته باشیم، ممکن است سال ها طول بکشد تا به این اهداف خود برسیم! اما با یک پرسونال برندینگ مناسب می توان در مدت زمان کوتاه تری به این آرزوها و اهداف دست پیدا کرد.

فواید برندینگ شخصی

تعداد زیادی از افراد معتقد هستند که برای انجام برندینگ شخصی، ما باید مهارت های خود را که می خواهیم در آنها تبدیل به یک برند شویم را افزایش دهیم و به یک فرد فوق حرفه ای و متخصص در آن زمینه تبدیل شویم. اما برای شروع برند سازی شخصی هیچ پیش زمینه ای نیاز نیست. شما چه مدیر یک شرکت و چه کم درجه ترین فرد در آنجا باشید، می توانید از همین امروز فرایند پرسونال برندینگ را شروع نمایید.

نحوه شروع پرسونال برندینگ

همانند برندینگ معمولی برای یک شرکت، فرایند برندینگ شخصی نیز برای رشد نیاز به تبلیغات و بازار یابی دارد. اما صبر کنید! در این بخش تبلیغات و بازاریابی تنها 10 درصد از مراحل پرسونال برندینگ را شامل می شود. 90 درصد باقی مانده از این مراحل را فرایند های خودشناسی و افزایش مهارت شامل می شوند؛ اگر به شکل کلی و جامع بیان کنیم، 3 مرحله اصلی در پرسونال برندینگ نقش دارند که به ترتیب هر یک از این موارد را بررسی خواهیم کرد.

1- خودشناسی

اگر بخواهیم یک تعریف ساده از خودشناسی بیان کنیم یعنی دانشی که فرد از خودش برای توصیف خود دارد. مطمئنا زمانی که شما شناخت کافی از خود نداشته باشید قادر نخواهید بود که خود را برای دیگران توصیف کرده و یک منظره ای از خود برای جهانیان ارائه دهید. در این مرحله باید بسیار راجب ویژگی های حال حاضر و ویژگی هایی که به تیپ شخصیتی شما نزدیک است فکر کنید. در این مرحله شما می توانید تشخیص دهید که ویژگی های ظاهری و اخلاقی شما مناسب با چه نوع برندی است. از سری ویژگی هایی که در خودشناسی می توانید آنها را در نظر بگیرید، می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • سبک زندگی شما
  • صدا و ظاهر شما
  • عادات شما
  • فن بیان شما

تاثیر خودشناسی در پرسونال برندینگ

2- افزایش مهارت

مسلما مهارت ها نیز در تبدیل شدن شما به یک برند نقش بسزایی دارند. وقتی نام ” پروفسور سمیعی ” ذکر می شود ناخودآگاه تمامی افکار به سوی جراح و عمل مغز هدایت می شود. این دقیقا قدرت مهارت های افراد در پرسونال برندینگ به شمار می آید. اما توجه داشته باشید که در این مرحله لازم نیست که صرفا صبر کنید تا مهارت های شما به اوج رسیده و تبدیل به یک متخصص شوید تا برندینگ شخصی را شروع کنید. 

زمانی که ما در حال یادگیری مهارتی هستیم، می توانیم راجب آن با دیگران صحبت کنیم؛ این صحبت می تواند به صورت رو در رو و یا به شکل مدیا در صفحات مجازی مانند پیج اینستاگرام، وبلاگ و دیگر شبکه های اجتماعی باشد. مهم ترین بخش به اشتراک گذاشتن مهارت هایمان با دیگران، بخش بازخورد گرفتن از آنها می باشد. بازخورد گرفتن می تواند به شکل تشویق، انتقاد و سوالات باشد. که همه موارد می توانند باعث عملکرد بهتر در فرایند پرسونال برندینگ باشد.

3- تبلیغات و بازاریابی

تبلیغات و بازاریابی یکی از مراحل اصلی در برندینگ می باشد؛ چرا که شما در این مرحله خود و برند شخصی خود را به دیگران معرفی می کنید. اشتباهی که بسیاری از افراد در برندسازی شخصی انجام می دهند این است که قبل از خودشناسی و تقویت مهارت های خود شروع به تبلیغات می کنند. مسلما وقتی شما پتانسیل تبدیل شدن به یک برند را ندارید تبلیغات نیز هزینه اضافی خواهد بود. 

پرسونال برندینگ در اینستاگرام

پرسونال برندینگ در اینستاگرام

یکی از روش های بسیار کاربردی و موثر در پرسونال برندینگ، انجام این عمل در شبکه های اجتماعی است. اینستاگرام می تواند یک بستر بسیار مناسب برای انجام این فرایند باشد. رقابت در اپلیکیشن اینستاگرام بسیار زیاد است و حتی ممکن است فعالیت شما در این بستر نه تنها باعث رشد برند شما نشود، بلکه با افت شدید محبوبیت در برند خود رو به رو شوید. همانطور که می دانید اینستاگرام یک برنامه هم رسانی عکس و ویدیو است که شما می توانید محتوای خود را برای دیگران به اشتراک بگذارید. اگر زمان کافی برای مدیریت و تحلیل پیج اینستاگرام خود را ندارید؛ می توانید برای مدیریت پیج اینستاگرام  با ما در ارتباط باشید.

در شروع کار، شما باید یک پنجره ای از خود به کاربران ارائه دهید که این کار با ساخت یک تصویر پروفایل زیبا، بایو هدفمند و محتوای مناسب ارائه خواهد شد.

1- تصویر پروفایل

در فرآیند برندینگ شخصی بهتر است که به جای استفاده از لوگو و دیگر تصاویر غیر مرتبط، از تصویر خود به عنوان تصویر پروفایل خود در اینستاگرام استفاده نمایید. وقتی فرد در مرحله اول چهره شما را مشاهده می کند، پیج و صفحه شما معتبر تر از قبل می شود. شما می توانید برای ساخت یک پروفایل زیبا اینستاگرام به یک آتلیه عکاسی مراجعه نمایید و یا از وبسایت pfpmaker.com تصویر پروفایل مناسب خود را بسازید.

تاثیر پروفایل در برندینگ

2- بایو هدفمند

بعد از تصویر پروفایل، مهم ترین قسمت بعدی که در الویت و در دید چشم قرار دارد بایو اینستاگرام شماست. مخاطبان بعد از اینکه نگاهی به تصویر پروفایل شما انداختند، ناخودآگاه شروع به خواندن بایو می کنند. همانطور که می دانید بایو اینستاگرام از سه بخش نام – توضیحات – لینک تشکیل شده است؛ در قسمت نام بهتر است نام خود یا مهارتی که در آن تبدیل به یک برند شده اید را وارد نمایید. بخش توضیحات محل مناسبی برای ارائه مهارت های خود و برندی که دارید می باشد. در نهایت بخش سوم که آدرس و جایگاه لینک است، می تواند لینک وبسایت، دیگر شبکات اجتماعی شما و یا هر لینک دیگری که قادر است در بهبود پرسونال برندینگ نقشی موثر ایفا کند باشد.

بیشتر افراد قدرت بایو را نادیده می گیرند! یک بایو مناسب می تواند افزایش چشم گیری در فروش شما ایجاد نماید.

3- محتوای مناسب

ایجاد یک محتوای هدفمند می تواند تاثیر بسزایی در قدرت پرسونال برندینگ ایجاد کند. فرض کنید کاربری وارد صفحه شما شده است؛ بعد از مشاهده پروفایل و بایو شما چشمش به عنوان پست های ارسالی شما می خورد، کمی بالا و پایین می رود و متوجه می شود که آیا صفحه شما برای او مفید خواهد بود یا خیر. تصویر پروفایل و بایو مناسب تنها 50 درصد مسیر را طی می کنند، 50 درصد باقی مانده مربوط به محتوای به اشتراک گذاشته شما بستگی خواهد داشت.

البته نا گفته نماند که بهتر است دیزاین و طراحی پست های خود را از همان ابتدا مشخص کنید. یک الگوی مشخص برای ارسال پست های اینستاگرامی خود مشخص کرده و زمان فعالیت فالور های خود را تحت نظر داشته باشید تا بهترین نتیجه را دریافت کنید.

تاثیر محتوا در رشد پیج

توجه داشته باشید که روند پرسونال برندینگ نیز همانند برندینگ در اینستاگرام ( برای شرکت ها ) نیازمند فعالیت مداوم، دائمی و منظم می باشد. همانطور که بیان شد هدف ما در پرسونال برندینگ ارائه یک تصویر ذهنی از خودمان برای مخاطبین است؛ لذا داشتن تعامل با افراد اطراف و فالور های خود موثر خواهد بود.

آموزش پرسونال برندینگ

1/5 - (1 امتیاز)
ترتیبی که برای خواندن مقالات " آموزش اینستاگرام " به شما پیشنهاد می‌کنیم:

قیمت کتاب + فایل صوتی مکمل 90.000 تومان

در حال حاضر کاملا رایگان

حجم فایل :30MB

  همراه این PDF دو هدیه دیگر به  ارزش 230 هزار تومان دریافت می کنید 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا

درخواست مشاوره

  • مشاوره با ما هیچ هزینه ای ندارد.

    شماره تماس خود را وارد کنید.

دوره 8 روزه کاملا رایگان “اینستاگرام پولساز”

قیمت 149هزار تومان

امروز رایگان