هر آن چه که در مورد الگوریتم اینستاگرام باید بدانید

الگوریتم اینستاگرام

فهرست مطالب

قطعا هر شخصی که در فضای مجازی و اینستاگرام فعالیت دارد، به قصد دیده شدن و ورود به اکسپلور این کار را انجام می  دهد. برای ورود به این فضا و جذب درآمد در اینستاگرام نیاز است تا با الگوریتم  های اینستا به طور کامل آشنا شوید. چرا که اینستاگرام روز به روز در حال پیشرفت می  باشد و برای قرار دادن پست در صفحات اکسپلور نیازمند یادگیری اصولی می  باشید. در این مقاله قصد داریم به تمامی پرسش های شما در خصوص الگوریتم های اینستاگرام پاسخ دهیم. در ادامه با ایران سوشال مدیا همراه باشید.

چگونگی کارکرد الگوریتم اینستاگرام

اگر در اینستاگرام زیاد وقت می ‌گذرانید؛ قطعا با صفحه ای به نام فید یا همان صفحه خانه آشنا شده اید. در این صفحه پست فالوور هایتان برای شما و یا بالعکس نمایش داده می ‌شوند. صفحه اکسپلور به صفحه ای گفته می ‌شود که آیکون آن با استفاده از یک ذره بین مشخص شده است. این صفحه، صفحه سرچ نیز شناخته می ‌شود. با قاطعیت می ‌توان عنوان کرد رسیدن به این صفحه آرزوی هر شخصی است که در این فضا در حال فعالیت می ‌باشد. اگر به دنبال رسیدن به این صفحه هستید لازم است بدانید برای رسیدن به آن سدی به نام فید روبروی شما قرار دارد و این بدان معناست تا زمانی که پست‌ هایی که آپلود می ‌کنید؛ در صدر این صفحه قرار نگیرد خبری از نمایش آن در اکسپلور نخواهد بود.

 قطعاً سال‌ های پیش، رسیدن به این صفحه و عبور از سد فید کار بسیار آسانی بود؛ چرا را که در سال‌ های گذشته پست‌ ها بر اساس زمانبندی نمایش داده می ‌شدند. یعنی اگر پستی را در ساعت ۱۰ صبح آپلود می ‌کردید این پست دقیقاً در همان زمان به فالوور های آنلاین شما نمایش داده می ‌شد.

 بعد از این ساعت اگر فالووری به صفحه اینستاگرام خود مراجعه می ‌کرد پست‌ هایی را تماشا می ‌کرد که بعد از شما آپلود شده است‌. بعد از گذشت مدت زمانی این الگوریتم توسط اینستاگرام دستخوش تغییراتی شد. طبق الگوریتم‌ های تغییر کرده اینستاگرام، دیگر تفاوتی ندارد که پست شما ساعت ۸ شب و یا ۱۰ صبح آپلود شود؛ چرا که بر اساس رفتار کاربر و جایگاهی که پست شما در صفحه وی دارد آن پست قابل نمایش می ‌باشد. شاید این سوال برای شما ایجاد شود که بر روی چه حساب و منطقی پست‌ هایی که از سمت شما آپلود می ‌شود، برای بعضی از افراد نمایش داده نمی ‌شود؟

 طبق الگوریتم جدید اینستاگرام پستی که در ابتدا بارگذاری می ‌کنید؛ تنها  به ۱۰ درصد از دنبال کنندگان تان نمایش داده می ‌شود. در صورتی که این ۱۰ درصد تعاملی مناسب با پست آپلود شده از سمت شما داشته باشند؛ این پست برای دیگر دنبال کنندگان شما نیز نمایش داده می ‌شود.

 در صورتی که این ۱۰ درصد نسبت به پست شما تعاملی نداشته باشند؛ پست شما در قعر این صفحه باقی خواهد ماند و احتمالا بازدید بسیار کمی دریافت خواهد کرد. دقیقاً در همین زمان اکسپلور اینستاگرام تصمیمی  قطعی در خصوص نمایش و یا عدم نمایش پست شما در اکسپلور می ‌گیرد.

همونطور که بالاتر نیز عنوان کردیم طبق الگوریتم‌ هایی که اینستاگرام دارد، پستی که آپلود می ‌کنید در ابتدا تنها  به ۱۰ درصد از فالوور هایتان نمایش داده می ‌شود. در نتیجه باید بهترین پستی که در دست دارید را ارائه دهید. در ابتدا لازم است بدانید پستی که قصد آپلود آن را دارید، باید از لحاظ طراحی و کاور بالاترین کیفیت ممکن را داشته باشد. اما همه چیز منتهی به طراحی پست نمی ‌شود؛ چرا که یک پست باید از تمامی  اصول‌ های اینستاگرام پیروی کند. اصول‌ های اولیه ای همچون هشتگ گذاری و یا کپشن نویسی. تمامی این مواردی که عنوان کردیم در نمایش پست شما در اکسپلور حائز اهمیت می ‌باشد.

الگوریتم اینستاگرام برای اکسلپور

در ادامه این مقاله به چهار عنصر برای راه یافتن به صفحه هوم و یا فید در اینستاگرام اشاره می ‌کنیم. لازم است بدانید اینستاگرام نیز مانند گوگل در معرفی الگوریتم و دستورالعمل‌ های آن کمی  خسیس و سختگیر است و به ندرت پیش می ‌آید که دستورالعمل‌ های الگوریتم خود را منتشر کند. اما هنگامی  که اعتراض افراد و کاربران خود را در تغییراتی که در اینستاگرام ایجاد شده است مشاهده کرد، در حرکتی انتحاری و غیر منتظره از خبرنگاران معتبر دعوت کرد و در مورد الگوریتم‌ های اینستاگرام و تغییراتی که ایجاد شده است، توضیحاتی را ارائه کرد. در ادامه به توضیحاتی که توسط سخنگویان اینستاگرام بیان شد اشاره می ‌کنیم.

علاقه افراد به موضوع پست آپلود شده

 همانطور که بالاتر نیز اشاره کردیم، برای نمایش یک پست در اینستاگرام علاقه کاربران بسیار مهم می ‌باشد. به طور مثال اگر در یک روز با انتشار یک پست خانه داری در پیجتان تعدادی دنبال کننده جذب کردید، در روز بعد با انتشار یک پست ورزشی نباید انتظار جذب همان تعداد فالوور را داشته باشید. اینستاگرام به حدی هوشمند می ‌باشد که برای هر کاربر پست‌ هایی را به نمایش در می ‌آورد که به سلیقه و علایق وی نزدیک است.

 زمانی که یک فرد دائما در پیج اینستاگرام به دنبال محتوای فوتبالی می ‌باشد، درصد اینکه محتوایی مانند محتوای خانه‌داری و یا آموزشی برای وی نمایش داده شود نزدیک به صفر می ‌باشد. برای اینکه متوجه شوید پستی که آپلود کردید؛ مورد علاقه دنبال کنندگان تان بوده است یا خیر کافیست تنها  به صفحه تنظیمات پیج خود مراجعه کنید و در قسمت تعاملات این مورد را مشاهده کنید.

تعاملات کاربر و الگوریتم اینستاگرام

 با قاطعیت می ‌توان عنوان کرد تعامل کاربر یکی از مهم‌ترین رازها در موفقیت اینستاگرام می ‌باشد. طبق  آمارهای به دست آمده کاربران در ابتدای تغییراتی که در اینستاگرام رخ داد، نزدیک به ۷۰ درصد از پست‌ های درون هوم و ۵۰ درصد از پست‌ های دنبال کنندگان خود را از دست دادند. اما با ایجاد الگوریتم جدید اینستاگرام، افزایش اهمیت تعامل مخاطبان این شبکه و ارتباط بین مخاطبان شدت گرفت.

هنگامی که شخصی در صفحه اینستاگرام شما از فعالیت‌ های خود پست و یا استوری آپلود می ‌کند و شما برای وی نظر ارسال می ‌کنید و یا استوری آن را در اصطلاح ریپلای می ‌کنید، اینستاگرام رابط های میان شما را تشخیص می ‌دهد و نمایش پست و استوری‌ ها  را برای دو طرف در اولویت قرار می ‌دهد.

الگوریتم اینستاگرام برای افزایش فالوور

لازم است بدانید تعامل، تنها به ارتباط بین کاربران گفته نمی ‌شود. همانطور که در ابتدای این مقاله نیز عنوان کردیم اینستاگرام به گونه ای عمل می ‌کند؛ که با انتشار پست شما، آن را تنها  برای ۱۰ درصد از مخاطبانتان و دنبال کنندگان تان نمایش می ‌دهد. در صورتی که این افراد تعامل مناسب را با پست شما نداشته باشند؛ این پست برای دیگر افراد حاضر در پیج شما نمایش داده نمی ‌شود. شاید این سوال برایتان ایجاد شود که منظور از تعامل چیست؟

منظور از تعامل لایک، کامنت، ذخیره کردن پست، استوری و یا اشتراک گذاری آن می ‌باشد.

زمان انتشار پست در اینستاگرام

 شاید تصور کنید با توجه به الگوریتم‌ های جدید اینستاگرام، زمان انتشار پست دیگر اهمیتی ندارد. در حالی که این چنین نیست و اگر پستی امروز صبح منتشر شود شانس بیشتری برای نمایش در صدر صفحه هوم شما خواهد داشت. اولویت انتشار این پست در مقایسه با پستی که شخصی دیگر سه روز قبل منتشر کرده است، بالاتر می ‌باشد و به همین دلیل است که می ‌گوییم زمان انتشار پست با توجه به الگوریتم‌ های اینستاگرام هم حائز اهمیت می ‌باشد. زمان انتشار را برای رسیدن به صدر جدول هوم نمی ‌توان دست کم گرفت.

الگوریتم های اینستاگرام

قدم به قدم تا اکسپلور

 بالاتر به چگونگی قرارگیری یک پست در صدر اکسپلور اشاره کردیم. در ادامه قصد داریم به تکنیک‌ ها  و فعالیت‌ هایی که برای قرارگیری پست شما در صدر نتایج هوم نیاز است صحبت کنیم.

  • تولید محتوایی متناسب با سلیقه کاربر در اینستاگرام

برای گذر کردن از سد فیت تنها کافی است، پست‌ هایی را منتشر کنید که با سلیقه و علایق دنبال کنندگان تان همخوانی داشته باشد. ممکن است پیجی داشته باشید با بیش از ۱۰۰ هزار دنبال کننده و محتوای این پیج طنز و یا سرگرمی  باشد. اما طی گذر زمان پست‌ هایی آپلود کنید با محتوای ورزشی و متوجه شوید پست‌ ها  با تعاملات بیشتری از سمت دنبال کنندگان مواجه می ‌شود. در نتیجه باید تمرکز خود را روی پست‌ هایی با محتوای ورزشی بگذارید؛ تا لایک و کامنت بیشتری را از سمت مخاطبین خود دریافت کنید.

  • تولید محتوایی که باعث افزایش تعامل کاربر شود

هنگامی که یک پست آپلود می ‌کنید و در ساعات ابتدایی این پست با تعاملات ویژه ای از سمت کاربران روبرو می ‌شود؛ از نظر اینستاگرام و الگوریتم‌ های آن لایق قرار گرفتن در اکسپلور اینستاگرام می ‌باشید. هنگامی  که اقدام به آپلود پست و یا استوری در پیج خود می ‌کنید؛ در نظر داشته باشید بهتر است از استوری‌ هایی با حالت تعاملی استفاده کنید. چرا که تعامل استوری نیز برای اینستاگرام ارزشمند می ‌باشد.

الگوریتم اینستا

  • استوری تعاملی

نظرسنجی و مسابقه در استوری‌ ها یکی از تکنیک‌ های افزایش تعامل می ‌باشد. شاید به تازگی با کامنت‌ هایی در زیر پست‌ های خود روبرو شده باشید که قالبی تکراری دارند و معمولا از الفاظی مانند خیلی خوب، عالی و غیره استفاده می ‌کنند.

این کامنت‌ ها  با استفاده از ربات‌ های تبلیغاتی اینستاگرام بارگذاری می ‌شوند. وجود این کامنت‌ ها  در زیر پست شما یک امتیاز منفی از سمت الگوریتم‌ های اینستاگرام تلقی می ‌شود. برای جلوگیری از چنین موقعیتی تنها  کافی است از استراتژی‌ های پرسش و پاسخ استفاده کنید. با این کار کامنت‌ های تبلیغاتی تا مقدار قابل توجهی کم می ‌شود. از تکنیک‌ هایی که برای تعامل کاربران استفاده می ‌شود می توان به انتشار پست و یا استوری در زمان درست اشاره کرد.

دستیابی به این موضوع نیاز به آزمون و خطا های بسیاری دارد. به طور مثال لازم است تا در ابتدای روز نسبت به بارگذاری پست و یا استوری اقدام کنید؛ و بعد از گذشت ۲۴ ساعت اینگیجمنت‌ های پست خود را مشاهده کنید. در صورتی که تعامل در این ساعت در پیج شما بالا باشد نیاز است تا بقیه پست و استوری‌ ها  را در روز های دیگر نیز به همین منوال بارگذاری کنید. اما صورتی که تعداد تعامل در این ساعت در پایین‌ترین حد ممکن باشد؛ لازم است تا با آزمون و خطا ساعت بارگذاری پست و استوری خود را تغییر دهید. طبق تجربه بالاترین تعامل در ساعت‌ هایی از روز انجام می ‌شود که افراد در حال استراحت هستند.

  • بیشتر کردن فعالیت خود در اینستاگرام

لازم است بدانید تعامل تنها  به رفتار کاربر با پیج اینستاگرام گفته نمی ‌شود. برای الگوریتم اینستاگرام مهم است که شخص با شبکه اجتماعی خود نیز در تعامل باشد. برای انجام این کار کافی است به پست دنبال کنندگانی که داخل پیج خود دارید؛ نیز سر بزنید و حتی برای آن ها دایرکت بفرستید. این کار ارتباط شما را با دنبال کنندگان تان قوی‌تر می ‌کند.

حتی در بهترین حالت می ‌توانید آن ها  را در کپشن و یا در استوری خود تگ نمایید. توجه داشته باشید از ارسال کلماتی مانند عالی، خوب و بی‌نظیر خودداری کنید. این کلمات بسیار ساده و بی‌ارزش هستند. طبق تجربه و آمار های به دست آمده کامنت‌ هایی که کمتر از چهار کلمه هستند از نظر اینستاگرام بی‌ارزش به حساب می ‌آیند.

  • از پست و استوری‌ های تکراری استفاده نکنید

استفاده از این کار باعث ضرر دوچندان به پیج می ‌شود و با این کار به مخاطب خود القا می ‌کنید که برای وی ارزشی قائل نیستید و فالوور خود را از دست می ‌دهید. برای گذاشتن پست و یا استوری، خود اقدام به ساختن آن کنید و از عکس‌ های آماده موجود در گوگل و یا پینترست به طور مداوم استفاده نکنید.

  • خودداری از ویرایش و یا حذف پست و استوری

شاید شنیده باشید که می ‌گویند هنگامی  که پست و یا استوری را منتشر می ‌کنید؛ به هیچ عنوان نسبت به ویرایش و یا حذف آن اقدام نکنید/ چرا که این کار باعث می ‌شود پست و استوری شما در اکسپلور نمایش داده نشود این موضوع تنها  به پست و یا استوری ختم نمی ‌شود. سعی کنید کپشن‌ هایی که در زیر پست خود نیز نگارش می ‌کنید را به هیچ عنوان ادیت و یا پاک نکنید. چرا که انجام این کار به طور قطع از ورود شما به اکسپلور جلوگیری می ‌کند.

  • هشتگ گذاری به صورت اصولی و استفاده از ریلز

طبق الگوریتم های اخیر اینستاگرام، استفاده از ریلز باعث ویو دو چندان می  شود. سعی کنید در پیج خود هر از چندگاهی از ریلز استفاده کنید؛ تا مخاطبان بیشتری را جذب نمایید.

شاید تصور کنید هشتگ گذاری و تعداد آن در نتیجه کار تاثیرگذار نیست. در حالی که این چنین نیست و نباید از هشتگ به صورت کیلویی استفاده کنید.

هشتگ ها برای نمایش پست‌ ها  به صورت اصولی و مرتبط با کاربرانی که به دنبال آن هستند، استفاده می شود. توجه داشته باشید از هشتگ‌ ها صرفا برای افزایش بازدید محتوای پیج استفاده نمی ‌شود. به صورت کلی می ‌توان عنوان کرد تعداد هشتگ‌ ها  و اصول آن شامل قواعدی می ‌شود که در ادامه به آن ها  اشاره می ‌کنیم.

لازم است بدانید بهترین تعداد برای هشتگ زیر یک پست، بین ۶ تا ۱۰ عدد می ‌باشد. استفاده بیشتر از ۱۰ عدد هشتگ ممکن است از سمت اینستاگرام یک رفتار تبلیغاتی شمرده شود. توجه کنید در زیر یک پست اجازه گذاشتن ۳۰ هشتگ را دارید؛ اما برای بهتر دیده شدن و قرارگیری در صفحات اکسپلور لازم است تا از این قاعده پیروی کنید.

در هنگام نگارش هشتگ باید به کپی بودن و یا نبودن آن و یا ثابت بودن آن ها  دقت کنید. سعی کنید حداقل در ۵ عدد پست اخیری که بارگذاری می ‌کنید؛ هشتگ مشابه استفاده نکرده باشید. اگر قصد دیده شدن دارید سعی کنید از هشتگ‌ های ثابت نیز استفاده نکنید. به صورت کلی بهتر است هشتگ‌ های مرتبط با هر پست را خصوصی‌سازی کنید.

اگر از هشتگ‌ های ترند استفاده کنید، امکان تماشای پست شما توسط افراد بیشتری وجود دارد. به طور مثال اگر در آخرین پست خود که مرتبط با فضای ورزشی می ‌باشد از هشتگ گل رونالدو استفاده کنید، ویو زیادی نصیب شما خواهد شد.

توجه داشته باشید به هیچ عنوان از هشتگ‌ های غیر مرتبط استفاده نکنید. به عنوان مثال اگر پست شما در خصوص اول مهر یا فضای مدرسه می ‌باشد، از هشتگ گل رونالدو استفاده نکنید. اینستاگرام قابلیت دنبال کردن هشتگ را برای دنبال کنندگان خود فراهم کرده است.

طریقه کار با آن به این شکل است که تنها  کافیست، هشتگ مورد نظری که فکر می ‌کنید پست‌ های مرتبط با آن وجود دارد را فالو کنید تا تمام پست‌ هایی که از این هشتگ استفاده می ‌کنند برای شما نمایش داده شود. توجه داشته باشید در صورتی که از هشتگ‌ های غیر مرتبط بر روی پست‌ های خود استفاده کنید؛ ممکن است از سمت کاربرانی که این هشتگ‌ ها را دنبال می ‌کنند مورد خشم قرار بگیرید و همین مورد یک سیگنال منفی برای الگوریتم‌ های اینستاگرام به حساب می ‌آید و باعث می ‌شود از فضای اکسپلور دور شوید.

سخن پایانی در خصوص الگوریتم اینستاگرام

در انتها لازم است دقت کنید اگر در این فضا زمان صرف می کنید؛ لازم است تا از اصول و قواعد اینستاگرام کمک بگیرید و با توجه به آن پیش روید. چرا که الگوریتم‌ های اینستاگرام هر روزه دچار تغییر می ‌شوند و هر کس که در این فضا تمایل به ماندگاری دارد؛ باید از این الگوریتم‌ ها پیروی کند.

در این مقاله سعی کردیم در خصوص الگوریتم اینستاگرام اطلاعاتی را در اختیارتان بگذاریم و ابهامات شما را در این زمینه رفع نماییم. امیدواریم با مطالعه این مطلب اطلاعات کافی در زمینه الگوریتم اینستاگرام را کسب کرده باشید و ابهامات شما در این زمینه رفع شده باشد.

5/5 - (1 امتیاز)
ترتیبی که برای خواندن مقالات " آموزش اینستاگرام " به شما پیشنهاد می‌کنیم:

قیمت کتاب + فایل صوتی مکمل 90.000 تومان

در حال حاضر کاملا رایگان

حجم فایل :30MB

  همراه این PDF دو هدیه دیگر به  ارزش 230 هزار تومان دریافت می کنید 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا

درخواست مشاوره

  • مشاوره با ما هیچ هزینه ای ندارد.

    شماره تماس خود را وارد کنید.

دوره 8 روزه کاملا رایگان “اینستاگرام پولساز”

قیمت 149هزار تومان

امروز رایگان