اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟ ارزیابی کمپین های اینفلوئنسر موفق

اینفلوئنسر مارکتینگ

فهرست مطالب

دنیای امروزی در حال پیشرفت و حرکت به سوی دیجیتالی شدن است. در این میان تنها افرادی سود خواهند برد که از همین امروز و زودتر از بقیه یک بستر کاملا امن و محکم برای فعالیت های اینترنتی خود ایجاد کند. همانطور که می دانید امروزه درآمد بلاگرها و اینفلوئنسرها به شدت افزایش یافته است؛ در این مقاله قصد داریم تا شما را با مفهوم اینفلوئنسر مارکتینگ آشنا ساخته و روش های تبدیل شدن به یک اینفلوئنسر را بیان کنیم.

اینفلوئنسر مارکتینگ

اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

اگر بخواهیم به زبان ساده بیان کنیم؛ اینفلوئنسر مارکتینگ یعنی استفاده کردن از نظر، دیدگاه و ارتباطات دیگران در کسب و کار خودمان. این فرآیند شکلی از بازاریابی دهان به دهان است. طی اینفلوئنسر مارکتینگ یک فرد اثر گذار و معروف در هر زمینه ای، موضوعی را به دیگران پیشنهاد می کند. اگر بخواهیم برای این فرایند یک مثال ساده بیان کنیم، می توان به یک فرد مشهور که دنبال کننده های زیادی در اپلیکیشنی مانند اینستاگرام دارد اشاره کرد. این فرد می تواند به شکل کاملا علنی و یا به صورت غیر مستقیم یک کسب و کاری را تبلیغ کند؛ به این شکل که شخص مورد به یک رستوران مراجعه کرده و در استوری های خود می تواند به شکل مستقیم و غیر مستقیم آن را رستوران را تبلیغ کند.

تعداد زیادی از افراد معتقد هستند که اینفلوئنسر مارکتینگ و بازار یابی دهان به دهان تفاوت زیادی باهم دارند. در فرایند اینفلوئنسر مارکتینگ از یک شخص معروف استفاده می شود اما در بازاریابی دهان به دهان افراد می توانند خودشان به طور مستقیم محصولی را به دیگران معرفی نمایند. اما باید توجه داشت که هر دو آنها یک هدف یکسانی را دنبال می کنند.

شاید برایتان سوال شده است که اینفلوئنسر چه کسی است؟ اگر بخواهیم یک تعریف جامع و کوتاه از یک اینفلوئنسر بیان کنیم؛ فردی است که یک کسب و کار به چشم مشتری ساده به او نگاه نمی کند! چرا که افراد زیادی او را دنبال می کنند و کسب و کار می تواند از دعوت کردن وی به مجموعه خود و ارائه خدمات به او، باعث تبلیغات و دیده شدن کسب‌وکارش شود. این فرایند می تواند تاثیر بسیار مثبتی در برندینگ داشته باشد.

 اینفلوئنسر مارکتینگ یا بازاریابی دهان به دهان

آیا اینفلوئنسر مارکتینگ اثر گذار است؟

تجربه های بدست آمده در سال های اخیر نشان داده اند که افراد به شکل چشم گیر تحت تاثیر سخنان بلاگرها و اینفلوئنسرها قرار می گیرند. برای اینکه این مطلب برای شما روشن‌تر شود به داده های زیر توجه نمایید.

 • 92 درصد از مصرف کننده‌ها به چیزی که سایر افراد به آنها توصیه می کنند، اعتماد می کنند
 • 70 درصد مصرف کننده‌ها  گزارش و دیدگاه مشتریان آنلاین را به عنوان دومین منبع معتبر گزارش می دهند
 • 47 درصد از خوانندگان ایالات متحده برای یافتن روندها و ایده های جدید برای خرید با وبلاگ ها مشورت می کنند
 • 20 درصد از بانوان فعال در شبکه های اجتماعی تمایل دارند که محصولات تبلیغ شده توسط بلاگر هایی که می شناسند را در نظر گرفته و خریداری نمایند

همه ما می دانیم که افراد از روی علاقه در حال دنبال کردن بلاگرها و اینفلوئنسرها هستند. پس زمانی که این اشخاص به دنبال کنندگان خود، به هر نحوی محصولی را معرفی کنند، مطمئنا نتیجه آن بسیار لذت بخش خواهد بود.

انواع اینفلوئنسر در مارکتینگ

ایفلوئنسر ها نیز انواع مختلفی دارند. ما اینفلوئنسر ها را از نظر مارکتینگ به 4 دسته تقسیم بندی می کنیم. که بسته بر سطح آنها می توان میزان تاثیر گذاری آنها را درجه بندی کرد. شاید برایتان سوال شود که این دسته بندی بر چه اساسی ایجاد می شود؟ در واقع هر کدام از آنها بر اساس میزان دنبال کننده و محبوبیتشان به گروه های مختلف تقسیم بندی می شوند. به ترتیب انواع اینفلوئنسرها بر اساس میزان محبوبیت و دنبال کننده به 4 گروه زیر تقسیم بندی می شوند.

 • میکرو اینفلوئنسرها
 • اینفلوئنسر سطح متوسط
 • ماکرو اینفلوئنسر
 • اینفلوئنسر سرشناس

انواع اینفلوئنسر

در کمپین های اینفلوئنسر مارکتینگ شرکت کنیم؟

همانطور که در بخش آمار بیان شد، 90 درصد افراد محصولی را خریداری می کنند که سایر افراد آن را توصیه کنند. کمپین های اینفلوئنسر مارکتینگ همیشه قدرت و تاثیر خود را در انواع مختلفی از کسب و کار ها نشان داده اند. مسلما همه ما می دانیم که میزان قدرتی که در تبلیغات برندینگ موجود است، بسیار کمتر از قدرت و بازدهی توصیه یک دوست برای خرید محصول از یک برند می باشد. این دوست می تواند یک بلاگر و اینفلوئنسر باشد.

حال که متوجه شده ایم چرا باید در کمپین های اینفلوئنسر مارکتینگ شرکت کنیم، زمان این پرسش فرا رسیده است که چه کمپینی برای شرکت مناسب بوده و معیار های ارزیابی یک کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟ اولین معیار در سنجش یک کمپین میزان بازدیدی است که آن کمپین می تواند ارائه دهد. توجه داشته باشید که کیفیت را فدای کمیت نکنید! حتما و حتما نظارت کامل را داشته باشید تا در دام کمپین های اینفلوئنسر مارکتینگ تقلبی و فیک نیافتید. پس حتما اعتبار زمینه ای آن کمپین را در نظر داشته باشید.

معیار بعدی در انتخاب کمپین توجه داشتن به سبک مخاطبین و میزان تاثیری گذاری آن می باشد. وقتی می گوییم سبک مخاطبین منظور دنبال کنندگان آن کمپین و شخص اینفلوئنسر است؛ مسلما می دانیم که پیجی که در تولید محتوا برای برنامه های کودک فعالیت می کند، نمی تواند یک گزینه مناسب برای تبلیغات رستوران یا خرید و فروش ملک باشد. پس حتما سبک مخاطبین را به خوبی بررسی نمایید. در بخش میزان تاثیر گذاری نیز سابقه این کمپین را به خوبی ارزیابی کنید؛ چرا که هر چقدر میزان تبلیغات بالا باشد، میزان تاثیر گذاری آن به شدت کاهش پیدا می کنند. اگر واضح تر بیان کنیم؛ کمپینی که هر هفته تبلیغات رزرو می کند، نمی تواند بازدهی کمپینی که ماهانه تبلیغ رزرو می کند را داشته باشد.

شرکت در کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ

در این بخش یک نمونه بسیار مناسب و تاثیر گذار از فروشگاه های زنجیره ای افق کوروش را می توانیم مشاهده کنیم. همانطور که می بینید در این کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ با استفاده از محتوای شاد و موزیکال مردم را به استفاده از شوینده ها و خرید از این فروشگاه تشویق کرده اند.

امروزه در دنیای دیجیتال مارکتینگ برای تبلیغات و آگاهی از برند، اینفلوئنسر مارکتینگ یکی از بهترین گزینه های روی میز است. ویدیو بالا که آن را مشاهده کردیم توانست نتیجه بسیار خوبی با بازدید 600 هزار نفری کسب نماید. اگر به دنبال یک تبلیغات با بازدهی بالا هستید، ما به شما اینفلوئنسر مارکتینگ را پیشنهاد می کنیم.
به این مطلب امتیاز بده post
ترتیبی که برای خواندن مقالات " آموزش اینستاگرام " به شما پیشنهاد می‌کنیم:

قیمت کتاب + فایل صوتی مکمل 90.000 تومان

در حال حاضر کاملا رایگان

حجم فایل :30MB

  همراه این PDF دو هدیه دیگر به  ارزش 230 هزار تومان دریافت می کنید 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا

درخواست مشاوره

 • مشاوره با ما هیچ هزینه ای ندارد.

  شماره تماس خود را وارد کنید.

دوره 8 روزه کاملا رایگان “اینستاگرام پولساز”

قیمت 149هزار تومان

امروز رایگان