راهنمای کامل بازاریابی در اینستاگرام

چگونه در اینستاگرام بازاریابی کنیم

فهرست مطالب

اینستاگرام یکی از محبوب ترین رسانه های اجتماعی در جهان است و در سال 2010 برای اشتراک گذاری عکس و ویدئو پایه گذاری شد. امروزه کسب و کارها از اینستاگرام به عنوان بستری برای بازاریابی محصولات و خدمات خود بهره می گیرند. در حال حاضر کاربران فعال اینستاگرام بیش از 1 میلیارد نفر تخمین زده می شوند.

چگونه در اینستاگرام بازاریابی کنیم

اینستاگرام هر ساله با عرضه ابزارهای تحلیلی و امکانات جدید، بازاریابی را برای کسب و کارها آسانتر می کند. این ابزارها به صاحبان کسب و کار امکان ایجاد حساب کاربری، جذب فالوور، ایجاد انگیزه، مشارکت و توسعه بینش مشتریان، و البته افزایش سرعت و کارآیی فروش محصولات و خدمات خود را داده است.

در این مقاله با هر آن چه باید برای بازاریابی در بستر اینستاگرام بدانید، آشنا می شوید: از ایجاد حساب کاربری حرفهای گرفته تا جذب مخاطبان هدف و پخش زنده ویدئویی. پس از خواندن این مقاله به بهترین شکل از اینستاگرام برای فروش استفاده خواهید کرد.

حساب حرفه ای اینستاگرام برای بازاریابان

آیا اینستاگرام چیزی را پنهان می کند؟

پیش از ورود به بحث، خوب است با یک اصطلاح در اینستاگرام آشنا شویم.

اصطلاح ممانعت پنهان از نمایش (Shadowban) در سال 2017 مطرح شد. یک عکاس دریافت که تصاویر منتشر شده توسط او در جستجوی برخی هشتگ ها ظاهر نمی شود. سرانجام مشخص شد که برخی پست ها در همه جستجو ها نشان داده نم یشوند و افراد مختلف در جستجوی یک هشتگ ثابت، محتواهای متفاوتی میبینند.

اینستاگرام الگوریتم خاصی را برای نمایش نتایج جستجوی هشتگ به کار میگیرد. بر اساس این الگوریتم، افراد مختلف نتایج متفاوتی را برای یک جستجوی یکسان میبینند. حتی ممکن است یک کاربر در زمان های مختلف نتایج متفاوتی از یک جستجوی مشخص بگیرد. بنابراین، هیچ ممنوعیتی بر روی نمایش یک تصویر وجود ندارد.

تنها ممنوعیتی که در اینستاگرام اعمال می شود، هنگامی است که تعداد پست های یک کاربر از حد معینی فراتر رود. برای اطمینان از عدم ایجاد محدودیت برای حساب کاربریتان، موارد زیر را رعایت کنید:

 •  حد و مرز فالو و آنفالو کردن را رعایت کنید

کاربران اینستاگرام میتوانند تا حداکثر 7500 حساب کاربری را دنبال کنند. اگر به این حد برسید، برای دنبال کردن یک حساب جدید، باید از فالو کردن یک حساب انصراف دهید. اینستاگرام تعداد افرادی که در یک دوره زمانی مشخص فالو می کنید را نیز محدود کرده است. این حد برای کاربران جدید کمتر از قدیمی ترها است.

 • تعداد لایک هایتان را به 350 لایک در ساعت محدود کنید.
 • پیام های مستقیم گروهی را به حداکثر 15 کاربر ارسال کنید.
 • حداکثر 30 هشتگ به هر پست اضافه کنید.
 • بیش از 20 کاربر را در یک پست تگ نکنید.

تنظیم حساب کاربری حرفه ای اینستاگرام

بیایید یک حساب کاربری حرفه ای ایجاد کنیم. این کار بسیار ساده است. ایجاد حساب حرفه ای طی چند مرحله کوتاه انجام می شود:

ساخت حساب کاربری حرفه ای

ابتدا از به روز بودن اینستاگرام خود مطمئن شوید. در صفحه کاربری خود با لمس علامت منو در گوشه سمت راست بالای صفحه، گزینه تنظیمات، که با چرخ دنده مشخص شده را انتخاب کرده، وارد بخش حساب کاربری (Account) شوید. در این بخش گزینه تبدیل به حساب کاربری حرفهای (Switch to Professional Account) را لنتخاب کنید. حساب حرفه ای شما ایجاد شده است!

آموزش ساخت اینسایت اینستاگرام

حساب خود را تنظیم کنید

سپس می توانید حساب اینستاگرام را یه صفحه فیس بوک کسب و کار خود متصل کنید. در ادامه خود را در بیو (Bio) معرفی و اطلاعات تماس خود مانند تلفن و ایمیل را وارد کنید.

با اینسایت اینستاگرام آشنا شوید

اینسایت (Insight)، ابزار تحلیل اینستاگرام است که اطلاعات مفصلی از تأثیر (Impression) و دسترسی (Reach) پست ها، تعداد کلیک از صفحه کاربری و وب سایت و اطلاعات دیگر از فعالیت های کاربران روی حساب کاربری شما را در اختیارتان قرار می دهد. نتایج اینسایت به شما در بهینه کردن اشتراک گذاری پست ها در اینستاگرام کمک می کند.

آموزش ساخت اینسایت اینستاگرام

اینسایت اینستاگرام چیست؟

پست های خود را تبلیغ کنید

برای کسب فالوور و لایک بیشتر، یک پست را انتخاب کرده و لینک تبلیغ (Promote) را کلیک کنید. می توانید مخاطبان، بودجه و زمان تبلیغ را در همین مرحله تنظیم کنید.

فروش محصول و خدمات در اینستاگرام

حالا وقت فروش است! اینستاگرام آماده تبلیغ و فروش محصولات و خدمات به مخاطبان منتخب شما است. بر روی پست های اینستاگرامی که برای تبلیغات طراحی می شوند، یک نماد سبد خرید قرار داده می شود. کاربران می توانند بر روی این پست ها کلیک کنند. با کلیک بر روی پست، پنجرهای حاوی نام و جزئیات محصول باز می شود.

مرجله بعد، فعال کردن امکان خرید است. برای این کار باید در صفحه حساب کاربری لینکی به وب سایت یا حساب خود ایجاد کنید. کاربران با ورود به لینک شما، قادر به انجام عملیات مختلف از جمله رزرو کردن، خرید محصول یا درخواست خدمات خواهند بود.

اگر کسب و کار شما ارائه خدماتی مثل نظافت منزل است و محصولی ندارید، نگران نباشید. اینستاگرام برای ایجاد ارتباط بین کسب و کار و مشتریان بالقوه شما طراحی شده است. بنابراین میتوانید از این بستر برای توسعه کسب و کار خود و ارزش آفرینی برای مخاطبان سود ببرید. برای تحقق این هدف باید با کمک مجموع های از انواع محتوا در اینستاگرام داستان خود را بازگو کنید. برای 9 پست اینستاگرام بهترین نتیجه با ساختاری مشابه ترکیب زیر به دست می آید:

 • چهار پست با هدف کمک و ارزش آفرینی برای مشتریان
 • سه پست با هدف ایجاد ارتباط با مشتریان
 • دو پست با هدف تبلیغ یا فروش خدمات

این آمیخته محتوایی به توسعه روابط قوی با دنبال کنندگان منجر شده و به آنها امکان شناخت بهتر کسب و کارتان را می دهد.

تبلیغ محصولات و خدمات در اینستاگرام

تبلیغ محصولات و خدمات در اینستاگرام

اینستاگرام برای افزایش بازدید، امکان انتشار تبلیغات را به شما می دهد. ساده ترین نوع تبلیغ در اینستاگرام، تبلیغات پیشتاز (Lead ad) است. با کمک این نوع تبلیغات میتوانید بدون نیاز به خارج شدن مشتریان احتمالی از اینستاگرام، اطلاعات ارزشمند تماس آنها را به دست آورید. این نوع تبلیغات در سه مرحله ساخته میشوند:

 • تبلیغ یک پست در اینستاگرام
 • ساخت آگهی اینستاگرام برای فید اخبار فیس بوک
 • ساخت استوری تبلیغاتی اینستاگرام در مدیر تبلیغات فیس بوک

استوری های تبلیغاتی اینستاگرام در بالای صفحه فید اصلی ظاهر شده و تنها 24 ساعت قابل مشاهده هستند. این استوری ها بهترین شیوه تبلیغات در اینستاگرام به شمار میروند. از این شیوه تبلیغات میتوان برای مقاصد مختلف همچون اطلاع رسانی از برند و محصول، فراخوان محتوا از مصرف کنندگان و اعلام حراج و تخفیف ها استفاده کرد.

بازاریابی به کمک استوری اینستاگرام

در کنار تبلیغات در اینستاگرام، از مزایای استوری برای افزایش آگاهی از برند خود استفاده کنید. همچنین با نمایش زندگی روزمره کسب و کار و نحوه کار محصولات و خدمات در استوری، به کاربران انگیزه داده و آنها را با خود همراه کنید.

اولین گام برای تقویت استوری ها

اولین گام برای تقویت استوری ها، تغییر تصویر زمینه استوری های برجسته (Highlights) از شکل پیش فرض به تصویری مرتبط با برند شما است. این ابزار به شما امکان دسته بندی و ذخیره استوری های مهم، آموزشی یا سرگرم کننده تان را می دهد. برخلاف استوری های متداول، این استوری ها تا زمانی که شما بخواهید از طریق صفحه کاربریتان در دسترس خواهند بود. از این ابزار برای ایجاد مراجع طبقه بندی شده در قالب استوری استفاده کنید. پس از ساخت یک استوری، می توانید آن را در یکی از دسته ها ذخیره کنید.

اولین گام برای تقویت استوری ها

افزودن لینک به استوری گزینه های بیشتری برای همراهی با شما پیش روی کاربران قرار می دهد. بخشی از این شیوه بازاریابی، با نشر پست هایتان در قالب استوری است. این کار به ویژه برای پست های پشتیبان محصولات و خدمات مناسب است.

کسب و کارها با ساخت و انتشار استوری در اینستاگرام بیشتر دیده شده و به کاربران محتوای بیشتری عرضه می کنند. استفاده از ابزار استوری برجسته امکان بهره برداری از استوری را در اینستاگرام افزایش می دهد. شما با ترکیب و تبدیل چند استوری به محتوای دائمی، دسترسی آنها را برای مخاطبان آسان می کنید.

یک روش پرطرفدار دیگر بازاریابی در اینستاگرام، سپردن حساب کاربری به مدت یک روز یا هنگام یک رویداد به یک اینفلوئنسر یا فرد تأثیرگذار است. این کار نه تنها برند یا خدماتتان را به فالوور های آن فرد میشناساند، بلکه به کسب و کارتان اعتبار بیشتری میبخشد.

نظرسنجی در اینستاگرام

نظرسنجی، ابزاری قدرتمند در بازاریابی اینستاگرام است. به کمک این ابزار می توانید در زمانی کوتاه بازخورد فالوور هایتان را دریافت کرده و در ضمن درک مناسبی از رفتار، ارزش ها و نیازهای مشتریان خود پیدا کنید. با استفاده از نظرسنجی، اطلاعات مهمی از بازخورد مخاطبان نسبت به محصولات و خدمات، میزان علاقه آنان به نوآوری ها (آیا تشنه دریافت محصولات یا خدمات جدید شما هستند؟)، برنامه زمانبندی ارتباطات (ترجیح می دهند در چه زمان هایی از شما پیام دریافت کنند؟) و موضوعات پست های آینده دریافت می کنید.

داشتن محصول یا خدمات با کیفیت به خودی خود توجه کاربران را در اینستاگرام جلب نمی کند. استفاده هوشمندانه از رنگ، فونت و پس زمینه در جلب توجه مخاطبان بسیار مهم است. اینستاگرام مجموعه ای از فونت ها را در اختیارتان قرار می دهد. برای انتخاب قلم، رنگ و پس زمینه مناسب باید همه آنها را تجربه کرده و مناسب ترین گزینه را برای انتقال پیامتان انتخاب کنید.

برچسب ها (تگها) نیز ابزار دیگری برای بازاریابی در بستر اینستاگرام هستند. استفاده از برچسب، مجموع های از امکانات همچون مکان، زمان، دما، تاریخ، تگ کردن افراد، نظرسنجی، پرسش، موسیقی و القای حس طنز را در اختیارتان قرار می دهد. به کمک برچسب ها میتوانید کاربرانتان را در صفحه کاربری یا استوری خود نگه دارید.

بازاریابی به کمک هشتگ های اینستاگرام

استفاده از هشتگ در توییتر و فیس بوک برای سازماندهی موضوعی محتوا، ارتباط پیام شما به موضوعات مشخص یا کمک به یافتن پیام های مورد علاقه مخاطبان متداول است. در اینستاگرام نیز همین مفهوم به کار گرفته می شود. به عنوان یک کسب و کار با دنبال کردن هشتگ های مشخص می توانید با مشتریان بالقوه محصولات و خدمات خود ارتباط برقرار کنید.

بازاریابی به کمک هشتگ های اینستاگرام

یک نکته کلیدی، شناسایی هشتگ هایی است که بیشترین اثر را بر مخاطبان هدف شما می گذارند. در تعیین این هشتگ ها، استفاده از ابزار های مختلف سودمند است. این ابزارها که برای اندازه گیری میزان تأثیر توسعه هشتگ یافتهاند، عبارتند از:

 • ابزار Command؛ ابزار تجزیه و تحلیل یکپارچه
 • ابزارهای مدیریت رسانه های اجتماعی همچون Sprout Social، Simply Measured، Iconsquare و Keyhole

پس از تعیین هشتگ ها باید استراتژی مناسبی برای به کارگیری آنها تدوین کنید. شما می توانید در هر پست اینستاگرام تا 30 هشتگ استفاده کنید. با جستجوی هر هشتگ در اینستاگرام، تعداد پست های مرتبط با آن مشخص می شود. در یک استراتژی موثر، باید از ترکیب چهار دسته هشتگ استفاده کنید: هشتگ های بسیار پرطرفدار، هشتگ هایی با محبوبیت متوسط، هشتگ های خاص و هشتگ های مرتبط با برند. ترکیب مناسب انواع مختلف هشتگ، عملکرد پست را بهبود داده و به دسترسی شما به مخاطبان هدف کمک می کند.

برچسب ها

برچسب های مکانی نیز به ویژه برای کسب و کار های محلی مناسب است. با آن که داده های آماری از تعداد جستجو ها در بازاریابی در اینستاگرام وجود ندارد، اما داستان های فراوانی از موفقیت کسب و کار ها در فروش از طریق کشف شدن به کمک این نوع برچسب ها در اینستاگرام شنیده می شود. این موضوع به ویژه برای مشاغلی همچون رستوران ها و فروشگاه های خرده فروشی اهمیت زیادی دارد. مردم زیادی در خیابان دنبال جایی برای غذا خوردن یا خرید می گردند. الگوریتم جستجو محتواهای مرتبط با کسب و کارهای محلی را تجمیع کرده و اگر آدرس خود را در اینستاگرام یا فیس بوک وارد کرده باشید، شما را به کاربر نمایش خواهد داد.

پس از مشخص کردن هشتگ ها، استراتژی ها و برچسب های مکانی، چطور از هماهنگی و عملکرد آنها در پیشبرد کسب و کار آگاه شویم؟ تجزیه و تحلیل عملکرد، داده های واقعی از میزان تأثیر حساب کاربری شما بر مخاطبان هدف در اختیارتان قرار می دهد.

چندین ابزار تحلیلی برای میزان تأثیر حساب کاربری شما

چندین ابزار تحلیلی برای این منظور وجود دارد. این ابزارها به حساب کاربری حرف های شما متصل شده و اثرات فعالیت های بازاریابی، اطلاعات فالوور ها، زمان فعالیت آنها در اینستاگرام، و پست های محبوب و کم اثر شما را تحلیل می کنند. برای تحلیل مناسب، نیاز به معیارهای ارزیابی مناسب دارید. به بیان دیگر باید معیارهایی را ارزیابی کنید که به شما نشان دهند کدام کاربران اینستاگرام خریدار دوآتشه شما هستند، کدام دسته شما را دوست دارند و کدام یک رابط های سرد با شما دارند.

فرض کنید داده های تحلیلی خود را در اختیار دارید. با آنها چه باید کرد؟ هدف شما استفاده از این داده ها برای خلق پست ها و تبلیغات موثرتر است. برای این کار می توانید از اینسایت، ابزار تحلیلی اینستاگرام استفاده کنید. این ابزار داده های آماری از فالوور ها و فعالیت آنها، و همچنین محتوای شما در اختیارتان قرار می دهد. با این اطلاعات میتوانید به سادگی محتوای پست هایتان را مقایسه کنید، کار زارهای بازاریابی خود را ارزیابی کنید و عملکرد هر پست را ارزیابی کنید.

چهار دسته شاخص کلیدی عملکرد برای ارزیابی استوری ها وجود دارند:

 • دسترسی (Reach) و تأثیر (Impression)

تحلیل حساب کاربری حرفه ای

 • اجزای استوری
 • حرکت به جلو (Forwards)، حرکت به عقب (Backwards) و خروج از استوری
 • فعالیت های انجام شده بر روی برچسب های مکانی و هشتگ ها

پخش زنده از اینستاگرام

پخش زنده تعاملی ترین شیوه بازاریابی در اینستاگرام است. پخش زنده استوری روشی خوب و هیجان انگیز برای جذب فالوور و اطلاع رسانی است. الگوریتم این ابزار به گونهای طراحی شده که ویدئوی شما به مدت 24 ساعت در بالای صفحه فید کاربر باقی می ماند و بنابراین بلافاصله مورد توجه فالوور ها قرار خواهد گرفت.

پخش زنده از اینستاگرام

این ویدئوها را میتوان برای امکان بازدید دائمی، ذخیره کرد. بنابراین به تدریج کتابخانه ای از ویدئوهای دسته بندی شده درباره محصولات، خدمات، گزینه های همکاری و غیره ایجاد خواهد شد. البته هدف اصلی پخش این ویدئو ها، ارتباط قویتر و جذب مشتریان بالقوه است.از این ویدئو ها می توانید به طور مثال برای معرفی یک محصول، ترویج یک بحث یا موضوع اجتماعی، و جمع آوری سوالات برای طرح در یک جلسه پرسش و پاسخ زنده استفاده کنید. در هر صورت پخش زنده به شما در جمع آوری و تشویق مخاطبان به مشارکت برای پیگیری های بعدی کمک خواهد کرد.

پیچیده ترین شکل پخش زنده بازاریابی در اینستاگرام ، ویدئو های زنده دونفره هستند. دعوت از یک میهمان، جذابیت ویدئو را تقویت می کند. این ویدئو ها علاوه بر جذب فالوور های میهمان، پویاتر بوده و توجه بیشتری جلب می کند. این شکل از پخش زنده به شکل های مختلفی قابل اجرا است، مثل یک گفتگوی دوسویه به شکل مصاحبه (مثل پادکست)، یا گفتگوی خودمانی و جذاب درباره محصولات و خدمات شما.

منبع

5/5 - (1 امتیاز)

قیمت کتاب + فایل صوتی مکمل 90.000 تومان

در حال حاضر کاملا رایگان

حجم فایل :30MB

  همراه این PDF دو هدیه دیگر به  ارزش 230 هزار تومان دریافت می کنید 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا

درخواست مشاوره

 • مشاوره با ما هیچ هزینه ای ندارد.

  شماره تماس خود را وارد کنید.

دوره 8 روزه کاملا رایگان “اینستاگرام پولساز”

قیمت 149هزار تومان

امروز رایگان