روش های تعامل با مخاطبان در اینستاگرام

روش های تعامل با مخاطبان در اینستاگرام

فهرست مطالب

ارتباط با مشتریان در اینستاگرام

تمایل انسان به ارتباط با دیگران، بخشی از طبیعت او است. همه ما از طریق گروه‌ها و جوامع به هم مرتبطیم. به همین دلیل برقراری ارتباطات و تشکیل گروه­هایی با منافع مشترک، حیاتی است.

امروزه گسترش اجتماعات آنلاین و ارتباط با مشتریان در فضای مجازی، به اندازه جهان حقیقی اهمیت دارد. اینترنت و رسانه­ های اجتماعی، فضایی برای گردهمایی افراد و اشتراک گذاری علایق، افکار و محصولات ایجاد کرده­اند. رسانه­های اجتماعی جای خود را باز کرده­ و فراگیر شده­اند، پس ما هم باید با آنها سازگار شویم.

مشتریان، به دنبال برقراری ارتباطات آنلاین هدفمند با شما، محصولات و خدمات شما را با گروه­های خود به اشتراک می­گذارند و در درازمدت به مبلغان برندتان تبدیل می­شوند.

در این مقاله با شش ترفند برای ایجاد ارتباطات قوی با فالوورها (و فالوورهای آینده) در اینستاگرام (و البته رسانه­های اجتماعی دیگر) آشنا خواهید شد.

 

1-ارزش محصول خود برای فالوورها امشخص کنید و ارزش­های زندگی آنها را کشف کنید

هدف برند خود را به مشخص کنید و ارزش­های فرهنگ سازمانی تان را شناسایی کنید اینکه چه مزیت هایی از محصولتان را باید به نمایش بگذارید،

مخاطب هدف شما کیست،

روش های تعامل با مخاطبان در اینستاگرام

مشکلات او چیس

ت وشما کمکی می توانید به او داشته باشید. این ارزش­ها را در پیام­های روزانه خود بگنجانید. پس از بیان شفاف ارزش­های خود، برای شناخت مخاطبانتان وقت بگذارید نیازها، ترس ها، مشکلات، سلایق و علایق آن هار ا شناسایی کنید . گفتگوها و هشتگ­های روز را دنبال کنید و ارزش­های مهم مشتریان فعلی و بالقوه خود را بشناسید. با برجسته کردن ارتباط این ارزش­ها با برند خودتان و بیان اینکه شما با آنها هم سو هستید و برای حل مشکلشان وقت میگذارید، وفاداری مشتریان را افزایش خواهید داد.

 

 

2-آوای برند خود را خلق کنید

اعتبار شما در نگاه فالوورهایتان بسیار حیاتی است. آنها برای تعامل کنار شما هستند: تصاویر و محتوایتان را لایک می­کنند و برایتان کامنت می­گذارند. پایبندی شما به ارزش­های برند و ارزش­های فالوورها، به آوای برندتان اعتبار می­بخشد. مهم­ترین دلیل تمایل افراد به ایجاد ارتباط با برندها، وجود ارزش­های مشترک است.

برای ارتباط بهتر با فالوورها با آنها برخوردی دوستانه داشته باشید و به جای تمرکز بر فروش، درباره محصولات و خدمات خود با آنان گفتگویی دوجانبه داشته باشید.

همیشه از خودتان بپرسید آیا مخاطبان با محتوای پست شما همراه می­شوند یا خیر. آیا این پست آنها را قدرتمندتر می­کند؟ آیا برایشان الهام­بخش خواهد بود؟ برایشان مهم است یا نه؟ به جای فشار آوردن به هواداران و فالوورهای خود به جای مطرح کردن شعارهای یکجانبه تبلیغاتی، زمانتان را صرف گفتگوی دوجانبه کنید. اگر برای مخاطب ارزش­آفرین باشید، او هم با شما همراهی خواهد کرد.

 

3-حضور و مشارکت فعالانه

به چشم بیایید

برندهای فعال در رسانه­های اجتماعی، فالوورها و مشتریان وفادارتری دارند. اگر با مخاطبان خود تعامل نکنید، مثل رباتی به نظر می­آیید که به طور خودکار پیام سازمان شما را تکرار می­کند. شخصیت نهفته در یک برند، قادر به برقراری ارتباط و گفتگو است. افراد برای ارتباط با برند باید انگیزه داشته باشند؛ به آنها انگیزه بدهید.

هشتگ خود یا برندتان را بسازید و در پست­هایی که ارزش­های برندتان را یادآوری می­کنند، به کار ببرید. برای پست­های کاربرانی که از هشتگ­های شما استفاده می­کنند، کامنت­های ارزشمند بگذارید و آنها را لایک کنید.

این روزها یافتن هشتگ­های مفید مشکل­تر شده است. با جستجو در وب سایت Display Purposes فهرستی از هشتگ­های مناسب هر موضوع را خواهید یافت. این وب سایت، هشتگ­های بی­ارزش و ممنوعه را از لیست خود حذف می­کند. یک ویژگی جالب این ابزار، پشتیبانی از هشتگ­های فارسی است.

4-مشارکت فعال

گفتگو کردن با هواداران و فالوورها کار نسبتاً آسانی است. البته برای تشویق کاربران به گفتگو باید کاری بیشتر از بازنشر پیام­های مرتبط با برند و لایک کردن کامنت­های آنها انجام دهید.

کلید گفتگو، تعامل است. تعامل و ابراز علاقه به ارزش­های زندگی فالوورها، وفاداری آنها را بیشتر می­کند. علاوه بر این، تعامل با افرادی که شما را دنبال نمی­کنند هم اهمیت زیادی دارد. با این کار نه تنها حضورتان را یادآوری می­کنید، بلکه آنها را به گفتگو نشویق می­کنید.

در گفتگوهای روزمره با فالوورها، حتما به آنان پاسخ دهید. مثلا پیامشان را بازنشر و لایک کنید. از مشتریانتان به خاطر اشتراک گذاری یک پست ، تجربه استفاده از محصول، یا بیان نظراتشان درباره خدمات شما تشکر کنید. به هر چیزی، چه خوب، چه بد و چه زشت، پاسخ دهید! برای آن که بدانند به آنها توجه دارید، به اسم کوچک صدایشان بزنید.

با انجام این کارهای کوچک، نتایج شگفت­آوری به دست خواهید آورد. بد نیست به آنها جایزه هم بدهید. انسان­ها از قدردانی خوشحال می­شوند. اگر فالوورهایی دارید که هشتگ­های شما را در تصاویری با مضمون محصولات یا خدماتتان ترویج می­کنند، از آنها قدردانی کنید. این کار به فراگیر شدن گفتگو درباره برند شما منجر می­شود.

به این نوع پست­ها، محتوای تولید شده توسط کاربران یا UGC گفته می­شود. این پست­ها را در حساب کاربری خود برجسته کنید. البته حتما پیش از این کار از آنها اجازه بگیرید و سازنده محتوا را تگ کنید. این نوع محتوا نشان دهنده استفاده افراد از محصولات و خدمات شما و تعامل دوجانبه شما با آنها است.

 

5-فالوورهای فعال را تبدیل به سفیران برند خود کنید

قدر فالوورهای فعالی که بیشتر پست­های شما را لایک می­کنند و به طور پیوسته برایتان کامنت می­گذارند را بدانید. با آنها تعامل کنید، پست­هایشان را لایک کنید و به اشتراک بگذارید، برایشان کامنت بنویسید، استوری­هایشان را ببینید و حتی از طریق پیام مستقیم با آنها در ارتباط باشید. با ایجاد ارتباط مستقیم با فالوورها، آنها را به مشتریان خود بدل می­کنید.

این دسته از فالوورها را با جملات محبت آمیز و اهدای جوایزی مثل کد تخفیف، هدایای تبلیغاتی یا هر چیز که قدردانی شما از اشتیاقی که برای ترویج برندتان دارند را برساند، تشویق کنید. این کار فرصتی مناسب برای برقراری ارتباط و شناخت مخاطبان فعال شما ایجاد می­کند.

به یک نکته توجه داشته باشید. ممکن است فالوورهای شما در فیس بوک، اینستاگرام یا توییتر قصد خرید از شما را نداشته باشند و تنها هدف آنها ایده گرفتن از شما است. ولی می­توانید با گفتگو درباره محصولات و شیوه حل مسائل به کمک آنها، این گروه از مخاطبان را به مشتری تبدیل کنید.

 

خدمات مشتری

رسانه­های اجتماعی، خط مقدم خدمات مشتریان است. با کمک این ابزارها، فرصت شنیدن بازخوردهای مثبت و منفی محصولات و خدمات خود را پیدا می­کنید. بنابراین نه تنها باید در رسانه­های اجتماعی حضور داشته باشید، بلکه باید در برابر مخاطبان خود گوشی شنوا داشته و با آنها در تعامل باشید. بر اساس مطالعات انجام شده 45 درصد مصرف کنندگان تجربیات ناخوشایند خود از خدمات مشتریان را در شبکه­های اجتماعی به اشتراک می­گذارند، در حالی که تنها 30 درصد آنان نکات مثبت را بیان می­کنند.

با پاسخ دادن به همه پرسش­ها و شکایت­ها، کاری کنید مخاطبان تجربه­ای عمیق­تر از برند شما به دست آورند. از هر فرصتی برای دریافت نظرات آنها استفاده کنید و همان طور که پیشتر گفته شد، به فالوورهای مشتاق خود توجه زیادی کنید. از کسانی که شما را در پست­هایشان تگ می­کنند و برندتان را اینجا و آنجا معرفی می­کنند با انتشار پست­، پیام مستقیم و کامنت قدردانی کنید. این کار ارتباطات شما را گسترده­تر کرده و به فالوورها حس نزدیکی می­دهد.

 

6-استراتژی محتوایی اثربخش

اثربخش­ترین استراتژی محتوا، داستان­سرایی مستمر است: بیان داستان برند و فالوورهایی که از محصولات و خدمات شما استفاده می­کنند. شاید علت حضور شما در رسانه­های اجتماعی، جذب مشتریان بیشتر باشد، اما برای رسیدن به این هدف باید بر مشتری تمرکز کنید، نه محصول.

داستان را با اهداف برند خود شروع کنید و بگویید چگونه برای فالوورها ارزش ایجاد می­کنید:

  • وجه انسانی برند را نشان دهید –چهره­ها و داستان­های برند خود را به اشتراک بگذارید
  • مخاطبان را فعال کنید- مصرف کنندگان با برندهایی که مسئولیت اجتماعی خود را جدی می­گیرند، ارتباط بهتری برقرار می­کنند.

همیشه جدی نباشید و گاهی مخاطبان خود را سرگرم کنید. تصاویر شاد و طنزآمیز منتشر کنید. این کار به تحکیم ارتباط شما با سفیران برند و اینفلوئنسرها منجر شده و آگاهی از برندتان را افزایش می­دهد.

رسانه­های اجتماعی پدیده جدیدی نیستند، اما روز به روز با ظهور شبکه­های اجتماعی و برنامه­های کاربردی جدید و روش­های مدرن در حال تغییر هستند. این رسانه­ها به فضایی برای الهام گرفتن، آموزش، ارتباطات و تعاملات تبدیل شده­اند.

کنترل قدرت جامعه مجازی خود را به دست بگیرید و از کانال­های اجتماعی برای ایجاد ارتباطات بیشتر و محکم­تر استفاده کنید. این ارتباطات به افزایش دسترسی، گسترش برند و شبکه مشتریان شما کمک می­کنند. همیشه به دنبال راه­های نو و خلاقانه برای ایجاد ارتباط با مخاطبان و افزایش تعاملات با آنها باشید.

برای آنها محتوایی باکیفیت و آموزنده تولید کنید. اگر برای ارتباطات خود ارزش قائل شوید، تعامل کنید و به دیگران انگیزه دهید، می­توانید امیدوار باشید مخاطبان هنگام نیاز به خرید قبل از دیگران نام شما و محصول شما را به یاد بیاورند.

 

منبع

https://www.justuno.com/blog/building-relationships-with-customers-on-instagram/amp/

 

5/5 - (1 امتیاز)

قیمت کتاب + فایل صوتی مکمل 90.000 تومان

در حال حاضر کاملا رایگان

حجم فایل :30MB

  همراه این PDF دو هدیه دیگر به  ارزش 230 هزار تومان دریافت می کنید 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا

درخواست مشاوره

  • مشاوره با ما هیچ هزینه ای ندارد.

    شماره تماس خود را وارد کنید.

دوره 8 روزه کاملا رایگان “اینستاگرام پولساز”

قیمت 149هزار تومان

امروز رایگان