فیسبوک مارکتینگ چیست؟ روش بازاریابی در فیسبوک

روش فیسبوک مارکتینگ

فهرست مطالب

معمولا فرآیند علاقه مندی افراد به کسب و کارها از مشابهت حس تجاری آنها به یک عنوان موفق از کسب و کار است. شما وارد حوزه ای از تجارت می شوید و در آن به موفقیت می رسید و نهایتا امکان دارد مشتریان شما از مدل شما تقلید کنند. آنها کسب و کار شما را چه در بستر اینترنت و البته در فیسبوک به عنوان یک شبکه اجتماعی بی نظیر در دنیای تکنولوژی اطلاعات جستجو می کنند و به دنبال کشف سایر ابعاد آن هستند. بازاریابی هوشمند فیسبوکی نوعی از همین فرآیند در اتصال این افراد به یکدیگر است. این شبکه امکان دنبال کردن مسیر موفقیت شما را برای سایرین فراهم کرده است. قدرت و پیشرو بودن فیسبوک در زمینه شبکه های اجتماعی موضوعی است که در میان عموم مردم قابل قبول است. این شبکه با وسعت کاربران بی نظیری که دارد، یک پتانسیل بالقوه برای حجم عظیم بازاریاب هایی است که در اینترنت فعالیت می کنند. یک جامعه آماری بسیار گسترده که شامل همه رده های سنی بوده و می توان همه نوع سلیقه و خواسته ای را از طریق آن رصد کرد. پس باید نگاه ما به این فضا، یک نگاه بازاری و تجاری باشد. جایی که به راحتی می توان از آن کسب پول و ثرت نمود. در ادامه به کلیت مفهوم فیسبوک مارکتینگ یا بازاریابی در فیسبوک و موارد کاربردی آن خواهیم پرداخت.

فیسبوک مارکتینگ

 فیسبوک مارکتینگ یا بازاریابی در فیسبوک چیست؟

اگر برندی می باشید که به دنبال توسعه و کسب شهرت در میان مشتریان هستید، فیسبوک از بهترین فضاهای ممکن برای این فرایند است. بیش از 2.8 میلیارد نفر از مردم سراسر جهان عضو این شبکه هستند و بصورت ماهانه به آن مراجعه می کنند. باید از یک استراتژی به صورت متمرکز برای بازاریابی در فیسبوک استفاده کرد. این یک مورد ضروری است. چون میزان تعاملات آنقدر بالاست که سپردن کار به بخت و اقبال و نشستن برای حصول نتیجه بسیار دور از انتظار است. باید هدفمند رفتار کرد و بدانیم که این جامعه هدف در چه زمینه هایی خواستار محصول و خدمت ما هستند. به هر حال ما این فرآیند را برای شما از ابتدا، شفاف می کنیم. برای این منظور از ایجاد یک حساب فیسبوک به صورت تجاری آغاز خواهیم کرد.

ایجاد یک صفحه فیسبوک یا یک حساب کاربری کاملا رایگان است و این خبر خوبی برای صاحبان مشاغل و کسب و کارهاست. این صفحات همان طور که می دانید محلی برای ایجاد محتوا و البته به اشتراک گذاری آن میان افراد حقیقی و حقوقی است. برخی امکانات به صورت پولی و رایگان نیز در اختیار شماست. از جمله اینکه شما می توانید در کنار صفحه تجاری خود، کاتالوگ های رایگان بسازید و از آنها برای معرفی خود بهره ببرید. یا از برخی استراتژی های آماده فیسبوک برای تبلیغات و بازاریابی استفاده کنید که البته پولی بوده و باید هزینه کنید. ابتدا باید آن حساب کاربری رایگان ایجاد شده را تنظیم کرده و به کار بگیرید:

 1.  وارد حساب کاربری شخصی خودتان شوید و نگران افشای اطلاعات خود در صفحه کسب و کار نباشید.
 2.  نوع صفحه خود را انتخاب کنید که از نام های تجاری متداول گرفته تا موارد دیگر قابلیت انتخاب دارند. در ادامه برای تکمیل باید جزئیات کوتاهی از کسب و کار خود را نیز وارد نمایید.
 3.  عکس های پروفایل و کاور صفحه خود را نیز بارگذاری کنید و طبق دستورالعمل فیسبوک تا آنجا که می توانید از عکس های باکیفیت و البته مفهومی بهره بگیرید.
 4.  با استفاده از گزینه ویرایش اطلاعات، تمامی اطلاعات مربوط به کسب و کار، از محل دفتر تا اطلاعات تماس مخابراتی و حتی ساعات کار را وارد نمایید.
 5.  روی گزینه ایجاد صفحه @username کلیک کنید تا URL مربوط به خود را بسازید و به راحتی از طریق مرورگرها نیز قابل دسترسی باشید.
 6.  برای افزودن ویژگی های مانند خرید و یا تماس با ما می توانید از طریق گزینه افزودن که زیر عکس شماست اقدام کنید و این موارد را به منوی خود بیافزایید.
 7.  حال شما یک صفحه تجاری در فیسبوک دارید.

کسب درآمد از فیسبوک

انواع پست های فیسبوک

اینکه شما از چه رسانه ای برای تعامل با مشتریان و کاربران خود بهره بگیرید بسیار حیاتی است. هر کدام از آنها مزایای خاص خود را برای مخاطب دارند اما اصول شناخته شده ای در دنیای بازاریابی اینترنتی است که مسلما در فرایند فیسبوک مارکتینگ نیز جواب می دهد و بهتر است برای رعایت آنها دقت کافی را داشته باشیم.

پست متنی 

استفاده بدون عکس و ویدیو از کلمات برای انتقال محتوا به مخاطب؛ امروزه به دلیل حجم بالای متن در وب و علاقه مندی کمتر مردم به این مدل از پست ها، کمتر مورد استفاده هستند و به غیر از متون خبری معمولا برای این موارد زیاد مورد توجه نیستند. در صورت استفاده ازمتن نیز، سعی کنید کوتاه بوده و مطلب را در کمترین تعداد کلمات برساند.

پست عکسی

از عکس چشم نواز استفاده کنید و جذاب بودن آن را در اصل کار قرار دهید؛ این پست ها خصوصا در مورد مشاغلی که متمرکز بر یک یا چند محصول فعالیت می کنند بسیار کاربردی است. البته شرایط عکاسی از محصول به نوبت خود نوعی از علوم جدید حساب می شود که باید در نظر گرفته شود.

پست ویدیویی

بالاترین میزان واکنش مخاطب، نسبت به پست های ویدیویی است؛ برای تمامی موارد بهتر است که از نوع ویدیویی استفاده کنید. محتوای ویدیویی بسیار جذاب است و مخاطب تمایل دارد تا انتها آن را دنبال نماید. در فیسبوک، ویدیوها به صورت خودکار پخش می شوند و در حین مرور در صفحه خانه، به صورت یک تله مخاطب را جذب می کنند.

فیلم های زنده

از ویدیوهای ضبط شده صرفنظر کنید و به دنبال ویدیوهای زنده و پخش آنها بروید. این موضوع محبوبیت بالایی در میان مخاطبان دارد و هر روز بر دنبال کنندگان آن افزوده می شود. این مورد خصوصا در میان افراد مشهور و یا برندها بسیار پرمخاطب است.

پست های محتوای لینک شده

یک پست لینک شده، پستی است که از طریق یک آدرس URL محتوای آن را به اشتراک کذاشته است. شما می توانید پیوندی از وب سایت یا یک صفحه خاص در اینترنت را در اکانت خود با دیگران به اشتراک بگذارید. میزان محبوبیت پست های پیوندی در مقایسه با پست های متنی بسیار بالاتر است.

استوری های فیسبوک

نوعی از پست های ویدیویی و عکسی که به حالت عمودی و در یک مدت زمان معین محدود قابلیت بارگزاری دارند. این نوع از پست ها از الگوریتم های رایج فیسبوک در امان هستند و روزانه حدود نیم میلیارد انسان کاربر فیسبوک آنها را مشاهده می کنند. رقم شگفت انگیزی است.

پست های پین شده

نوعی از پست های منظم فیسبوک که در بالای صفحه قرار دارند و نوعی از تضمین برای این موضوع است که حتما مراجعه کنندگان به صفحه شما، بی قید و شرط ابتدا این پست را مشاهده کنند. پین کردن یک پست فرآیند بسیار ساده ای است که از منوی سه نقطه سمت راست قابل انجام است. این یک امکان بزرگ برای آنهایی است که حتما به دنبال این هستند که مورد خاصی از پست ها را در معرض دید کاربران قرار دهند.

روش فیسبوک مارکتینگ

 Facebook Watch Party چیست؟

یکی از بی نظیرترین امکانات فیسبوک همین مفهوم است. این مفهوم برای نمایش ویدیو های عمومی در مدت زمان واقعی آنهاست. در واقع ویدیو هایی با استاندارد های قابل قبول برای برخی رویدادها مانند آموزش و سایر موارد این چنین که مشتریان خاص خود را دارد. اگر به دنبال استخدام و یا ایجاد یک پروسه فروش پر سر و صدا هستید می توانید از صفحات فیسبوک برای ارسال لیست های شغلی و البته یک سری از پیشنهادات ویژه و تخفیفات استفاده کنید. در امور خیرخواهانه برای جمع آوری پول و اعلان های عمومی بهره ببرید. این امکانات همه برای توسعه کسب و کار شما هستند در حالی شاید شما از آنها تا به حال استفاده نکرده باشد.

فرآیند انتخاب پست فیسبوک

یافتن نوع مناسبی از دسته بندی های بالا برای پستی که می خواهید در راستای تجارت خود انتشار دهید، نیاز به کمی سعی و خطا دارد. می توانید ترکیبات مختلفی را آزمایش کنید و از طریق تجزیه و تحلیل هایی که از مخاطبین دارید، نسبت به ادامه مسیر و یا تغییر آن تصمیم بگیرید. می توانید به رویدادها و امور اجتماعی دقت کنید و از مردم در مورد جذابیت کسب و کار خودتان سوال کنید و در همان راستا حرکت نمایید. رقابت را فراموش نکنید و از موارد مشابه خود درس بگیرید. آنها تمامی آن هزینه های تجربه را پرداخت کرده اند و می توانید درس های بزرگی از آنها بیاموزید. به طور کل، یادگیری و استفاده از فن گوش دادن در تمامی زمینه های تجارت و کسب و کار مفید است. از سایر شبکه های اجتماعی نیز برای انتشا محتوا بهره بگیرید. اگر محتوایی را در جای دیگر تولید کرده اید و با اقبال روبرو بوده است، آن را در فیسبوک هم نشر دهید و این گونه بر میزان مقبولیت آن اضافه کنید.

تعریف استراتژی بازاریابی در فیسبوک

به دنبال تعریف یک استراتژی جامع برای بازاریابی در فیسبوک هستیم. این استراتژی را در شش مرحله تعریف خواهیم کرد :

1- تعریف مخاطب

ابتدا مخاطبان خود را تعریف کنید و به این موضوع فکر کنید که برای جذب مخاطبان خود نیاز به چه چیزهایی دارید؟ این سوالات را از خود بپرسید :

 • فالوورهای شما چند سال دارند؟
 • کجا زندگی می کنند؟
 • شغل آنها چیست؟
 • چه چالش هایی در زندگی دارند؟
 • چه زمانی به فیسبوک خود سر می زنند؟

پاسخ این سوال ها را از بخش Facebook Audience Insights می توانید پیدا کنید. این ابزار به صورت داخلی و رایگان در اختیار شماست و جزئیات دقیق از مشتریان بالقوه در اختیار شما قرار می دهد. مواردی مانند سن، جنسیت، تحصیلات، وضعیت رابطه، محل، زبان، استفاده از فیسبوک و حتی فعالیت های خرید قبلی آنها نیز کاملا قابل مشاهده هستند. باید این افراد بالقوه را به صورت کامل تصور کرده و بشناسید تا بتوانید آنها را جذب کنید.

بازاریابی

2- تعیین اهداف

 تعیین معیار های موفقیت؛ اینکه موفقیت و شکل آن برای شما و برند تان چگونه است؟ ممکن است از لایک به عنوان یک شاخص برای میزان مخاطب صحبت کنید. باید بدانید این موضوع زیاد جدی نیست و گاها بسیار پوچ است و ما را به سمت اشتباهی سوق می دهد. برای ایجاد یک استراتژی قدرتمند، باید اهداف موثر و قدرتمندی وجود داشته باشند. هر کسب و کاری اهداف مختلفی دارد و برای دسترسی به آنها باید اقدامات و مسیرهای متفاوتی را طی کرد. بنابراین نتیجه کار، همان نتیجه اقدامات شما خواهد بود. از مسیری که قبلا برای آن انتخاب کرده اید.

باید سرنخ های بیشتری را در صفحه خود تولید کنید. توصیه ما استفاده از چارچوب اهداف SMART  و یا OKR است تا از طریق هدف گذاری مناسبی را انجام دهید. هر محتوایی که تولید می کنید باید در راستای توسعه و دسترسی به اهدافتان باشد و در غیر این صورت کاری عبث خواهد بود. در مورد ظاهر صفحه  خود نیز از اپلیکیشن های مناسب در این زمینه بهره بگیرید و بدانید که آنچه در درجه اول صفحه شما را جذاب می کند، قیافه آن است.

3-برنامه ریزی ترکیب مطالب

 پس از مخاطب و هدف، باید پست را طراحی کنیم. استفاده از قانون 80-20 در این مسیر بسیار راه گشا است. یعنی 80 درصد از پست های خود را برای اطلاع رسانی و آموزش و سرگرمی و 20 درصد مابقی را برای تبلیغات استفاده کنید. در مورد تبلیغات متفاوت فکر کنید. همیشه نباید از شرکت و بزرگی آن گفت. در مورد ارزش هایی صحبت کنید که محصول و یا خدمت شما در اختیار مشتری قرار می دهد. از ایده های جدید دیگر در این زمینه قانون یک سوم است. شما باید در یک سوم از پست های خود در مورد ایده ها و داستان خودتان صحبت کنیدو بقیه را به تجارت خود تخصیص دهید. در هر حالتی باید توجه داشته باشید که هدف، انتقال ارزش به مشتری و البته فهماندن این موضوع به آن است. در مورد زمان انتشار پست ها نیز فکر کنید. معمولا در ساعات 6:15 صبح و 12:15 ظهر بهترین لحظات برای این موضوع است. برای خود تقویم محتوا درست کنید و فرکانس پست گذاری خود را به صورت مرتب حفظ کنید. این موضوع بسیار اهمیت دارد.

4-ارتقای تعامل

وقتی در مورد بازاریابی صحبت می کنیم ، دست یابی به آن از طریق تعامل امکان پذیر است. برای این موضوع باید اول افراد را به صفحه خود هدایت کرده و سپس آنها را با محتوای جذاب مایل به تعامل نمایید. تبلیغات متقابل در این زمینه بسیار موثر است. از خبرنامه ها بهره ببرید و از همکارانتان کمک بگیرید. پست های سرگرم کننده را بین آنها و خودتان به اشتراک بگذارید و از این طریق افراد بیشتری را در جریان تحرکات خود قرار دهید. در برابر نظرات و کامنت های کاربران متعامل رفتار کنید و منفعل نباشید. پاسخ آنها را بدهید و در مورد مواردی که ذکر کرده اند بحث کنید. همچنین بخش درباره ما در صفحه را قدرتمند کنید. باید مخاطب دید درستی از شما پیدا کند و آن اعتماد بین شما بوجود آید.

برندینگ

5- استفاده از ابزارهای فیسبوک

با ابزارهای جانبی فیسبوک می توانید تعاملات بیشتری داشته باشید. از جمله این ابزارها Facebook Business Manager است که یک فروشگاه واحد برای مدیریت ابزارهای تجاری نامیده می شود. این امکان را به شما می دهد که با سایر اعضای تیم و البته شرکا و پیمانکاران به صورت موثر تعامل و کار کنید. گروه های فیسبوک از دیگر موارد هستند که ارتباطات را تسهیل می کنند. علاقه مندی ها در این گروه ها هم سو می شوند و افراد با یکدیگر بیشتر آشنا شوند. یکی از نشانه هایی که از عملکرد بی نظیر شما در فیسبوک حکایت می کند این است که افراد برای زمینه کاری شما و البته برندتان، گروه فیسبوکی تشکیل دهند. در مورد چت بات ها نیز باید صحبت کنیم که از میان حدود بیست میلیارد پیام رد و بدل شده در ماه، باید شما نیز سهمی از تعاملات را در بر بگیرید. چت بات ها همان ابزارهای خودکاری هستن که در زمان آفلاین بودن شما نیز پاسخگوی کاربران هستند و آنها را حفظ می کنند.

6- تبلیغات فیسبوک و پیکسل فیسبوک

باید محتوای توسعه یافته در معرض دید کاربران قرار گیرد. احتمال رخ ندادن این قضیه بسیار محتمل است. با توجه به الگوریتم های آن، درصد بسیار پایینی از کاربران و فالوورهای شما ، محتوای تولیدی شما را می بینند و شما باید از طریق تبلیغات موثر این میزان را افزایش دهید. باید برند خود را از طریق تبلیغات غیر فیسبوکی و سایر زمینه ها در دید مشتری قرار دهید و با این هم افزایی مقادیر مشاهده بسیار بالاتر خواهد رفت. از طریق پیکسل فیسبوک نیز می توانید یک کد ساده را در وب سایت خود قرار داده تا افراد بتوانند به محتوای صفحه شما دسترسی داشته باشند.

فیسبوک مارکتینگ موفق نیاز به نگهداری دارند. نباید فراموش کنیم و دست از تلاش برداریم. باید نتیجه اقدامات خود را بسنجیم و مسیر را به نسبت آن انتخاب کنیم. استراتژی های شما باید مورد سنجش قرار گیرند و بر یک استراتژی غلط اصرار نکنید. از بحث آماری داخلی فیسبوک بسیار برای این موضوع بهره ببرید. این سنجش و تغییرات استراتژی عامل برتری شما خواهد شد. امتحان کنید. البته علاوه بر بازاریابی در فیسبوک شما می توانید از لینکدین مارکتینگ نیز استفاده نمایید.

قیمت کتاب + فایل صوتی مکمل 90.000 تومان

در حال حاضر کاملا رایگان

حجم فایل :30MB

  همراه این PDF دو هدیه دیگر به  ارزش 230 هزار تومان دریافت می کنید 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا

درخواست مشاوره

 • مشاوره با ما هیچ هزینه ای ندارد.

  شماره تماس خود را وارد کنید.

دوره 8 روزه کاملا رایگان “اینستاگرام پولساز”

قیمت 149هزار تومان

امروز رایگان